venue burgee

Early Spring Series

PORTHPEAN SC

event burgee

Fast Fleet

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Early Spring Race 1 Early Spring Race 2 Early Spring Race 3 Early Spring Race 5 Early Spring Race 6 Total Nett
1st Fast TASAR 2973 Jeremy Hawkins Suzanne Hawkins 1015 (2.0) 1.0 1.0 (3.0) 1.0 8.0 3.0
2nd Fast BLAZE 848 Alan Harris   1033 1.0 (2.0) (1.5 Open) 1.5 Open 1.5 Open 7.5 4.0
3rd Fast KESTREL 1637 Janet Barnes Pete Barnes 1035 (4.0) 3.0 3.0 1.0 (4.0) 15.0 7.0
4th Fast RS 400 1215 Stacey Bray Ken Fobbester 939 3.0 (5.0) 4.0 (5.0) 2.0 19.0 9.0
5th Fast BLAZE 593 Keith Simmons   1033 (13.0 DNC) 4.0 2.0 4.0 (5.0) 28.0 10.0
6th Fast TASAR 2833 Steve Mitchell Polly Mitchell 1015 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 2.0 3.0 44.0 18.0
7th Fast Dart 4143 Richard Armstrong   835 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 5.0 8.0 6.0 45.0 19.0
8th Fast BLAZE 863 Mike Voyzey   1033 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 7.0 DNF 6.0 7.0 46.0 20.0
9th Fast TASAR 2521 Pete Keilbart Isobel / Tom Keilbart 1015 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 6.0 7.0 8.0 47.0 21.0
10th Fast 59ER 111 Alex Royle Marcus Royle 920 5.0 OOD 6.0 OOD (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 50.0 24.0
11th Fast TASAR 2805 Paddy Seyler Sarah / Steve 1015 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 7.0 Duty 9.0 Duty 9.0 Duty 51.0 25.0
11th Fast TASAR 2305 Ciaran Spencer Emma Spencer 1015 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 7.0 OOD 9.0 OOD 9.0 OOD 51.0 25.0

Slow Fleet

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Early Spring Race 1 Early Spring Race 2 Early Spring Race 3 Early Spring Race 5 Early Spring Race 6 Total Nett
1st Slow SOLO 6013 Kim Furniss   1142 (2.0) (1.0) 1.0 1.0 1.0 6.0 3.0
2nd Slow SOLO 5262 Sal Erskine- Furniss   1142 1.0 (2.0) (2.0) 2.0 2.0 9.0 5.0
3rd Slow RS AERO 7 3677 Paul Sanders   1061 3.0 (4.0 DNF) (5.0) 3.0 3.0 18.0 9.0
4th Slow ILCA 6 200433 Janet Preston   1150 (4.0 OOD) (4.0 OOD) 4.0 4.0 4.0 20.0 12.0
5th Slow SCORPION 1900 Paul Beacon Kelvin Kirkham 1043 4.0 3.0 (8.0 DNC) (6.0) 6.0 27.0 13.0
6th Slow ILCA 6 204007 Paul Wolstenholme   1154 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 3.0 5.0 5.0 29.0 13.0
7th Slow SCORPION 1889 Andrew Kendall Jenny Kendall 1043 6.7 OOD 6.7 OOD 6.0 (7.0) (7.0) 33.4 19.4

Early Spring Race 1 - Fast Fleet - 24/03/2024

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast BLAZE 848 Alan Harris   1033 35.01 0.33.54 1.0
2 Fast TASAR 2973 Jeremy Hawkins Suzanne Hawkins 1015 35.30 0.34.59 2.0
3 Fast RS 400 1215 Stacey Bray Ken Fobbester 939 34.23 0.36.37 3.0
4 Fast KESTREL 1637 Janet Barnes Pete Barnes 1035 43.09 0.41.41 4.0
5 Fast 59ER 111 Alex Royle Marcus Royle 920 OOD   5.0

Early Spring Race 2 - Fast Fleet - 24/03/2024

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast TASAR 2973 Jeremy Hawkins Suzanne Hawkins 1015 48.05 0.47.22 1.0
2 Fast BLAZE 848 Alan Harris   1033 49.27 0.47.52 2.0
3 Fast KESTREL 1637 Janet Barnes Pete Barnes 1035 51.44 0.49.59 3.0
4 Fast BLAZE 593 Keith Simmons   1033 52.31 0.50.50 4.0
5 Fast RS 400 1215 Stacey Bray Ken Fobbester 939 48.28 0.51.37 5.0
6 Fast 59ER 111 Alex Royle Marcus Royle 920 OOD   6.0

Early Spring Race 3 - Fast Fleet - 07/04/2024

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast TASAR 2973 Jeremy Hawkins Suzanne Hawkins 1015 24.51 0.24.29 1.0
2 Fast BLAZE 848 Alan Harris   1033 Open   1.5
3 Fast BLAZE 593 Keith Simmons   1033 25.35 0.24.46 2.0
4 Fast KESTREL 1637 Janet Barnes Pete Barnes 1035 25.56 0.25.03 3.0
5 Fast RS 400 1215 Stacey Bray Ken Fobbester 939 24.16 0.25.51 4.0
6 Fast Dart 4143 Richard Armstrong   835 23.03 0.27.36 5.0
7 Fast TASAR 2521 Pete Keilbart Isobel / Tom Keilbart 1015 29.48 0.29.22 6.0
8 Fast BLAZE 863 Mike Voyzey   1033 DNF   7.0
8 Fast TASAR 2805 Paddy Seyler Sarah / Steve 1015 Duty   7.0
8 Fast TASAR 2305 Ciaran Spencer Emma Spencer 1015 OOD   7.0

Early Spring Race 5 - Fast Fleet - 14/04/2024

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast KESTREL 1637 Janet Barnes Pete Barnes 1035 27.46 0.26.50 1.0
2 Fast BLAZE 848 Alan Harris   1033 Open   1.5
3 Fast TASAR 2833 Steve Mitchell Polly Mitchell 1015 29.17 0.28.51 2.0
4 Fast TASAR 2973 Jeremy Hawkins Suzanne Hawkins 1015 29.43 0.29.17 3.0
5 Fast BLAZE 593 Keith Simmons   1033 31.22 0.30.22 4.0
6 Fast RS 400 1215 Stacey Bray Ken Fobbester 939 30.29 0.32.28 5.0
7 Fast BLAZE 863 Mike Voyzey   1033 34.13 0.33.07 6.0
8 Fast TASAR 2521 Pete Keilbart Isobel / Tom Keilbart 1015 34.42 0.34.11 7.0
9 Fast Dart 4143 Richard Armstrong   835 34.52 0.41.45 8.0
10 Fast TASAR 2805 Paddy Seyler Sarah / Steve 1015 Duty   9.0
10 Fast TASAR 2305 Ciaran Spencer Emma Spencer 1015 OOD   9.0

Early Spring Race 6 - Fast Fleet - 14/04/2024

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Fast TASAR 2973 Jeremy Hawkins Suzanne Hawkins 1015 24.59 0.24.37 1.0
2 Fast BLAZE 848 Alan Harris   1033 Open   1.5
3 Fast RS 400 1215 Stacey Bray Ken Fobbester 939 24.20 0.25.55 2.0
4 Fast TASAR 2833 Steve Mitchell Polly Mitchell 1015 27.38 0.27.13 3.0
5 Fast KESTREL 1637 Janet Barnes Pete Barnes 1035 28.42 0.27.44 4.0
6 Fast BLAZE 593 Keith Simmons   1033 32.15 0.31.13 5.0
7 Fast Dart 4143 Richard Armstrong   835 26.07 0.31.17 6.0
8 Fast BLAZE 863 Mike Voyzey   1033 34.49 0.33.42 7.0
9 Fast TASAR 2521 Pete Keilbart Isobel / Tom Keilbart 1015 35.38 0.35.06 8.0
10 Fast TASAR 2805 Paddy Seyler Sarah / Steve 1015 Duty   9.0
10 Fast TASAR 2305 Ciaran Spencer Emma Spencer 1015 OOD   9.0

Early Spring Race 1 - Slow Fleet - 24/03/2024

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow SOLO 5262 Sal Erskine- Furniss   1142 42.17 0.37.02 1.0
2 Slow SOLO 6013 Kim Furniss   1142 43.25 0.38.01 2.0
3 Slow RS AERO 7 3677 Paul Sanders   1061 41.25 0.39.02 3.0
4 Slow ILCA 6 200433 Janet Preston   1150 OOD   4.0
4 Slow SCORPION 1900 Paul Beacon Kelvin Kirkham 1043 48.53 0.46.52 4.0
6 Slow SCORPION 1889 Andrew Kendall Jenny Kendall 1043 OOD   6.7

Early Spring Race 2 - Slow Fleet - 24/03/2024

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow SOLO 6013 Kim Furniss   1142 58.53 0.51.34 1.0
2 Slow SOLO 5262 Sal Erskine- Furniss   1142 58.58 0.51.38 2.0
3 Slow SCORPION 1900 Paul Beacon Kelvin Kirkham 1043 56.51 0.54.30 3.0
4 Slow RS AERO 7 3677 Paul Sanders   1061 DNF   4.0
4 Slow ILCA 6 200433 Janet Preston   1150 OOD   4.0
6 Slow SCORPION 1889 Andrew Kendall Jenny Kendall 1043 OOD   6.7

Early Spring Race 3 - Slow Fleet - 07/04/2024

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow SOLO 6013 Kim Furniss   1142 28.04 0.24.35 1.0
2 Slow SOLO 5262 Sal Erskine- Furniss   1142 29.12 0.25.34 2.0
3 Slow ILCA 6 204007 Paul Wolstenholme   1102 29.16 0.26.33 3.0
4 Slow ILCA 6 200433 Janet Preston   1150 32.23 0.28.10 4.0
5 Slow RS AERO 7 3677 Paul Sanders   1008 28.46 0.28.32 5.0
6 Slow SCORPION 1889 Andrew Kendall Jenny Kendall 1043 30.02 0.28.48 6.0

Early Spring Race 5 - Slow Fleet - 14/04/2024

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow SOLO 6013 Kim Furniss   1142 32.38 0.28.35 1.0
2 Slow SOLO 5262 Sal Erskine- Furniss   1142 33.24 0.29.15 2.0
3 Slow RS AERO 7 3677 Paul Sanders   1008 31.54 0.31.39 3.0
4 Slow ILCA 6 200433 Janet Preston   1150 36.26 0.31.41 4.0
5 Slow ILCA 6 204007 Paul Wolstenholme   1102 35.09 0.31.54 5.0
6 Slow SCORPION 1900 Paul Beacon Kelvin Kirkham 1043 34.27 0.33.02 6.0
7 Slow SCORPION 1889 Andrew Kendall Jenny Kendall 1043 34.41 0.33.15 7.0

Early Spring Race 6 - Slow Fleet - 14/04/2024

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Slow SOLO 6013 Kim Furniss   1142 32.35 0.28.32 1.0
2 Slow SOLO 5262 Sal Erskine- Furniss   1142 34.26 0.30.09 2.0
3 Slow RS AERO 7 3677 Paul Sanders   1008 30.29 0.30.14 3.0
4 Slow ILCA 6 200433 Janet Preston   1150 36.43 0.31.56 4.0
5 Slow ILCA 6 204007 Paul Wolstenholme   1102 36.10 0.32.49 5.0
6 Slow SCORPION 1900 Paul Beacon Kelvin Kirkham 1043 35.01 0.33.34 6.0
7 Slow SCORPION 1889 Andrew Kendall Jenny Kendall 1043 35.09 0.33.42 7.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com